Higiena i profilaktyka

Zabiegi higienizacyjne, profilaktyczne i wybielanie

Piękny i zdrowy uśmiech to efekt współpracy lekarza, Pacjenta oraz profesjonalnej higienistki stomatologicznej. Higienizacja wykonywana przez dyplomowaną higienistkę jest podstawowym zabiegiem poprzedzającym leczenie jamy ustnej. Współczesna profilaktyka stomatologiczna oferuje Pacjentom całą gamę zabiegów, które pozwalają utrzymać higienę jamy ustnej na wysokim poziomie i zachować jej zdrowie na długie lata. Nowoczesne urządzenia i sprawdzone metody postępowania stosowane w Stepkowski Dental Studio to dla naszych Pacjentów gwarancja komfortu i bezpieczeństwa zabiegu.

Pełen zabieg higienizacyjny – skaling i/lub piaskowanie z polerowaniem – jest niezbędny przed leczeniem zachowawczym, endodontycznym, ortodontycznym czy protetycznym oraz absolutnie konieczny przed zabiegami estetycznymi, takimi jak wybielanie zębów.

Częstotliwość wykonywania zabiegów higienizacyjnych to kwestia bardzo indywidualna. Zazwyczaj zależy od osobniczej skłonności do odkładania kamienia nazębnego, nawyków żywieniowych, higienicznych, palenia tytoniu, czy innych czynników ułatwiających tworzenie się płytki bakteryjnej. Jednak najczęściej zaleca się wykonywanie takiego zabiegu 1 – 2 razy do roku.

Piaskowanie zębów i skaling pozwalają na uzyskanie efektu podobnego do wybielania. Jest to możliwe z tego względu, że w wielu przypadkach niesatysfakcjonujący kolor zębów to wina powierzchniowych przebarwień i złogów. Warto jednak wiedzieć, że piaskowanie nie jest w stanie usunąć trwałych przebarwień, takich jak wrodzone zaburzenia rozwojowe szkliwa, przebarwienia po antybiotykach czy początkowe plamy próchnicowe.

Lista usług higienizacyjnych

Usługi higienizacyjne i profilaktyczne w Stępkowski Dental Studio

  • Skaling

  • Piaskowanie

  • Fluoryzacja

  • Wybielanie nakładkowe

  • Leczenie nadwrażliwości

  • I-Con

  • Szyna relakscyjna

 

Skaling – to zabieg polegający na usuwaniu kamienia nazębnego. Zazwyczaj skaling jest pierwszym etapem zabiegu pełnej higienizacji jamy ustnej. W jego przebiegu higienistka usuwa z Twoich zębów złogi kamienia nazębnego, który sprzyja rozwojowi próchnicy, krwawieniu dziąseł, rozwojowi paradontozy i powstawaniu nieprzyjemnego zapachu z ust. W Stępkowski Dental Studio zabieg ten jest wykonywany najnowocześniejszym sprzętem, pozwalającym na zróżnicowaną intensywność pracy końcówki skalera ultradźwiękowego. Dzięki temu zabieg jest dla Ciebie przyjemny i bezbolesny. Dopełnieniem skalingu jest zabieg piaskowania zębów, wówczas mówimy już o pełnej higienizacji jamy ustnej.

Piaskowanie – to następny po skalingu etap higienizacji zębów. Jeśli nie masz kamienia nazębnego, zabieg ten jest wykonywany bez konieczności poprzedzania go zabiegiem skalingu. Piaskowanie polega na usunięciu płytki nazębnej oraz przebarwień spowodowanych osadem na zębach za pomocą mieszaniny strumienia wody, powietrza oraz specjalnego piasku stomatologicznego. Zabieg ten nie uszkadza szkliwa, jest w pełni bezpieczny i przyjemny. Pomaga utrzymać higienę jamy ustnej szczególnie osobom noszącym aparat ortodontyczny, palącym papierosy, pijącym duże ilości kawy i herbaty, nieregularnie czyszczącym zęby w domu czy mających skłonności do szybszego tworzenia płytki nazębnej ze względu np. na stłoczenie zębów czy bardzo ciasne przestrzenie międzyzębowe utrudniające skuteczną higienę w domu. W Stępkowski Dental Studio higienistka kończy każdy z zabiegów higienizacji polerowaniem zębów i fluoryzacją. Dzięki temu Twoje zęby są gładkie, lśniące i zabezpieczone przed nadwrażliwością i próchnicą, a Ty zadowolony z pięknego, jasnego, świeżego uśmiechu.

Zalecenia pozabiegowe:

  • bezpośrednio po zabiegu oczyszczania – skalingu i/lub piaskowania – zakończonego polerowaniem i fluoryzacją, zalecane jest powstrzymanie się od jedzenia i picia przez co najmniej 1 godzinę
  • bezpośrednio po zabiegu i do końca dnia, w którym został wykonany zabieg, zalecane jest stosowanie tzw. “białej diety” – unikanie pokarmów i napojów mogących przebarwiać powierzchnię zębów, takich jak kawa, herbata, czerwone wino, buraki, jagody, ciemne soki, sosy itp.
  • aby jak najdłużej cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem, niezmiernie istotne jest dokładne przestrzeganie zasad szczotkowania zębów i codziennej higieny jamy ustnej wg zaleceń Twojej higienistki

Fluoryzacja zębów – to zabieg profilaktyczny polegający na aplikacji na oczyszczoną powierzchnię zębów preparatu z fluorem, za pomocą różnych metod (lakier, żel, pianka). Fluor łącząc się ze związkami wapnia wzmacnia szkliwo, które staje się bardziej odporne na działanie kwasów bakteryjnych. Zabieg może być wykonywany zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Fluoryzację u dzieci stosuje się jako środek profilaktyczny, chroniący przed powstaniem próchnicy. U dorosłych – również w celu zniesienia nadwrażliwości szyjek zębowych, przeciwdziałania demineralizacji szkliwa czy zapobiegania powstawania próchnicy wokół wypełnień oraz u osób z utrudnioną higieną np. podczas stosowania aparatu ortodontycznego. W Stępkowski Dental Studio każdy zabieg higienizacyjny higienistka kończy fluoryzacją, co wzmacnia działanie profilaktyczne całego zabiegu. Jednak fluor mimo bezsprzecznych dobroczynnych właściwości, w nadmiernych ilościach potrafi być szkodliwy, stąd jeśli istnieją przeciwwskazania do stosowania u Ciebie fluoru, zabieg higienizacji kończymy na etapie polerowania.

Wybielanie nakładkowe – to jedna z metod wybielania zębów, polegająca na stosowaniu przez Pacjenta w domu indywidualnych szyn i preparatu wybielającego, po wcześniejszej wizycie i konsultacji ze stomatologiem. W naszej klinice przed każdym wybielaniem lekarz ocenia, czy nie ma u Ciebie przeciwwskazań do takiego zabiegu. Następnie kieruje Cię do higienistki, gdyż przed wybielaniem koniecznie należy wykonać higienizację zębów. Wówczas od razu na tym zabiegu higienistka pobiera wyciski pod szyny. Po 3-5 dniach szyny wybielające wraz z kompletem 4 strzykawek żelu wybielającego i instrukcją stosowania są gotowe do odbioru. Na wizycie, na której odbierasz swoje indywidualne szyny, Twoja higienistka pokaże Ci, jak je stosować. Jak nakładać żel i jak postępować w czasie całego cyklu wybielającego. Taki cykl trwa zazwyczaj ok. 7-14 dni, w zależności od stopnia Twojego zadowolenia z efektów (jeśli jesteś zadowolony z wybielania po tygodniu, możesz zakończyć kurację po tygodniu, jak i w każdej wybranej przez Ciebie chwili). Szyny możesz nakładać na noc na 8-10 godzin lub nosić w ciągu dnia po 4-6 godzin pamiętając, że w szynach nie wolno pić czy jeść, a żel wybielający po każdym ściągnięciu szyny należy dokładnie usunąć z zębów i wypłukać uważając, by preparatu nie połknąć. W Stępkowski Dental Studio stosujemy wyłącznie taką metodę wybielania zębów jako najbardziej bezpieczną dla szkliwa i zdrowia Twoich zębów, uwzględniając negatywny wpływ preparatów wybielających o wysokim stężeniu stosowanych przy wybielaniu gabinetowym. Porównywalny efekt wybielania w metodzie nakładkowej uzyskujemy dłużej (dłużej trwa zabieg wybielania), ale nie narażamy zębów na ewentualne powikłania.

 

Higiena jamy ustnej

Sukces w utrzymaniu zdrowia Twojej jamy ustnej i zębów zależy w dużym stopniu od Ciebie. Nie tylko stomatolog i higienistka mają wpływ na stan Twoich zębów. To Ty przede wszystkim decydujesz o stanie zdrowia całej jamy ustnej. Masz do tego kilka narzędzi:

  • regularna higiena jamy ustnej
  • prawidłowe nawyki higieniczne
  • szerokie spektrum środków i akcesoriów do utrzymania higieny jamy ustnej
  • regularne wizyty u Twojej higienistki na zabiegach higienizacji 1 – 2 razy do roku
  • regularne przeglądy stomatologiczne co 6 miesięcy u Twojego lekarza dentysty i leczenie ewentualnej próchnicy we wczesnym stadium
 
 
 
 

 

Dlaczego należy myć zęby?

  • Już po kilku godzinach płytka nazębna zaczyna mocniej zalegać na twoich zębach, przez co trudniej jest Ci ją usunąć szczotkowaniem, a po kilku dniach zaczyna mineralizować, tworząc kamień nazębny.

  • Jama ustna jest siedliskiem niezliczonej ilości bakterii i innych drobnoustrojów.

  • Higiena jamy ustnej ma podstawowy wpływ na nasze zdrowie, dobre samopoczucie oraz wygląd. Efektem prawidłowej dbałości o zęby i dziąsła jest nie tylko nasz piękny uśmiech, ale również zdrowie naszych organów wewnętrznych. Przewlekłe stany zapalne w jamie ustnej, próchnica czy paradontoza mogą spowodować wiele poważnych chorób, m.in. choroby układu krążenia, cukrzycę, choroby zatok, nerek, wrzody, powikłania ciąży, a nawet nowotwory.

  • Higiena zębów mlecznych jest również bardzo ważna. Psujące się mleczaki mogą bowiem niekorzystnie wpływać na stan późniejszych zębów stałych.

  • Ponadto zaniedbana jama ustna jest po prostu nieestetyczna, a w dłuższej perspektywie czasu nieekonomiczna – im bardziej zaniedbasz swoje zęby, tym większy będzie koszt leczenia stomatologicznego lub odbudowy protetycznej.

 

Zasady higieny jamy ustnej

  • Nie myj zębów zaraz po posiłku! Bezpośrednio po jedzeniu należy zęby wypłukać wodą i odczekać 30-45 min. zanim umyjemy zęby. Dzięki temu nie uszkodzimy szkliwa rozmiękczonego kwasami znajdującymi się w posiłku i pozwolimy, by zmniejszone po spożyciu pokarmu pH w jamie ustnej wróciło no normy, czyli do poziomu ok. 7.

  • Zęby należy szczotkować przynajmniej 2 razy dziennie tak długo, aż poczujesz, że wszystkie zęby są czyste.

  • Zęby myj ruchem wymiatającym – każdy ząb szczotkuj po kolei w kierunku od dziąsła do korony, jakby naciągając dziąsła na zęby. Używając szczoteczki elektrycznej lub sonicznej przesuwaj szczoteczkę po każdej powierzchni każdego zęba bez ruchów wymiatających, zatrzymując się na każdej z powierzchni na ok. 3 sekundy. Jeśli nie jesteś pewien, czy Twoja technika mycia zębów jest prawidłowa, poproś Twoją higienistkę o instruktaż jamy ustnej przy najbliższej wizycie higienizacyjnej.

  • W prawidłowej higienie jamy ustnej najważniejsza jest szczoteczka – najlepiej elektryczna lub soniczna, a co najmniej manualna z włosiem soft lub medium – twarda szczoteczka może ścierać szkliwo. Wybierz odpowiedni dla Ciebie rozmiar główki. Szczoteczkę wymieniaj co 3 miesiące.

  • Pastę dobieraj do potrzeb zębów (do krwawiących dziąseł, przeciwpróchnicowa, odświeżająca, na nadwrażliwe zęby itd.). Gdy nie masz szczególnych problemów z zębami, używaj pasty o kompleksowym działaniu.

  • Niezbędna jest nitka dentystyczna. Czyść nią przestrzenie między zębami przy każdym myciu zębów.

  • Jeśli z jakichś względów nie możesz używać nitki dentystycznej – nosisz aparat ortodontyczny, retainer po takim leczeniu lub masz rozległe stałe uzupełnienie protetyczne – używaj szczoteczek międzyzębowych, które występują w różnych rozmiarach oraz szczoteczki jednopęczkowej.

  • Warto płukać jamę ustną płynem, który dociera do miejsc niedostępnych dla szczoteczki. Płyn zabija bakterie, uniemożliwiając tworzenie się płytki nazębnej i odświeża oddech. Jest pomocny przy częstych stanach zapalnych w jamie ustnej.

  • Higiena jamy ustnej to nie tylko mycie zębów. Czyść również język i wewnętrzną stronę policzków – tylko w ten sposób pozbędziesz się wszystkich bakterii gromadzących się w jamie ustnej. Do czyszczenia języka można wykorzystywać zwykłą szczoteczkę lub też zaopatrzyć się w specjalną tarkę z miękkiego tworzywa.

  • Całą higienę jamy ustnej można dopełnić irygatorem, który masuje dziąsła oraz wspomaga higienę jamy ustnej usuwając resztki pokarmu z przestrzeni międzyzębowych, spod przęseł mostu czy innych uzupełnień protetycznych.