Stomatolog dziecięcy

Dentysta dziecięcy

Dziecięcy uśmiech to jedno z najpiękniejszych zjawisk na świecie. Aby uśmiech naszych dzieci stał się także symbolem zdrowia, od ich najmłodszych lat warto zadbać o kształtowanie odpowiednich prozdrowotnych nawyków w zakresie zdrowia jamy ustnej i zapoznać dziecko z lekarzem – specjalistą stomatologii dziecięcej.

W Stępkowski Dental Studio mały Pacjent, niezależnie od wieku, zawsze może liczyć na poważne traktowanie i wiele udogodnień, które sprawią, że jego pierwsza wizyta u dentysty stanie się przyjemnością. Regularny kontakt dziecka z jego ulubionym dentystą jest bardzo ważny. Zadbamy, by każda wizyta odbyła się w przyjaznej, miłej atmosferze, z podejściem pełnym empatii i wyrozumiałości dla najmłodszych.

 

Zęby mleczne — to nasze pierwsze zęby. Dziecko w wieku ok. 3 lat ma już pełne uzębienie mleczne, które składa się z 20 zębów. Około 6 roku życia zaczyna się ich wymiana na zęby stałe, których zawiązki rozwijają się głęboko w kości pod zębami mlecznymi. W miarę upływu czasu, rozrastania się i przesuwania zębów stałych
w kierunku dziąsła, a więc napierania na zęby mleczne, dochodzi do resorpcji (zaniku) korzeni zębów mlecznych, a w rezultacie do ich rozchwiania i wypadania.

Zęby stałe- mają swój fizjologiczny okres wyrzynania (wyrastania z dziąsła), dlatego tak ważne jest, by jak najdłużej zachować zdrowe zęby mleczne, by nie zachwiać normy prawidłowego wyrzynania zębów stałych (fizjologicznej wymiany uzębienia). Przedwczesna utrata zębów mlecznych może bowiem spowodować zaburzenia w funkcjonowaniu zgryzu, a więc wady zgryzu. 

Zakres leczenia w stomatologii dziecięcej w Stępkowski Dental:

 • Wizyta adaptacyjna
 • Ekstrakcja zęba mlecznego
 • List Title #1
 • Wypełnienie w zębie mlecznym kompozytowe/kolorowe/GI
 • Lakowanie
 • Lakierowanie

Wizyta adaptacyjna dziecka w Gabinecie

Wizyta adaptacyjna — to pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym, która ma na celu nabranie przez dziecko zaufania do dentysty oraz wykształcenie w nim prawidłowych postaw wobec zdrowia jamy ustnej. Powinna odbyć się już między 1 a 2 rokiem życia.

Bardzo ważne, by pierwsze wizyty u stomatologa były dla dziecka przyjemne i nie kojarzyły się z bólem. Dlatego należy przyjść z dzieckiem na taką wizytę zanim pojawią się jakiekolwiek problemy stomatologiczne, a tym bardziej dolegliwości bólowe.

Rolą rodzica jest nastawienie dziecka pozytywnie do takiej wizyty i wytłumaczenie, że lekarz obejrzy ząbki i pokaże fotel. Dla dziecka, które jest pierwszy raz w gabinecie stomatologicznym jest to nowa sytuacja, więc potrzebuje czasu, by stopniowo przyzwyczajać się i oswajać z miejscem, wyposażeniem, personelem medycznym i całym gabinetem.

Błędem jest przekazywanie dziecku własnych obaw, sugerowanie, że wizyta boli czy jest nieprzyjemna. Warto też na wizytę stomatologiczną wybierać porę dnia, gdy dziecko nie jest zmęczone. Wówczas jego samopoczucie podczas wizyty będzie znacznie lepsze.

Lista usług stomatologii dziecięcej:

Ekstrakcja zęba mlecznego – to nic innego jak usunięcie zęba mlecznego. Mimo, że zachowanie zębów mlecznych jak najdłużej jest szalenie ważne, czasem jest konieczne ich usunięcie. Konieczność taka może wynikać nie tylko ze złego stanu zęba, ale z faktu, że mleczak nie wypadł na czas i trzeba mu „pomóc”. W obu przypadkach to lekarz stomatolog decyduje czy ząb mleczny należy usunąć, czy leczyć. Ze względu na różny poziom resorpcji (zaniku) korzenia, koszt takiego zabiegu w Stępkowski Dental Studio jest inny – zresorbowany ząb mleczny lekarz usunie bezpłatnie, ekstrakcja mleczaka częściowo zresorbowanego będzie kosztowała 100 zł, a niezresorbowanego 200 zł.

Wypełnienia w zębach mlecznych – zęby mleczne zaatakowane próchnicą należy leczyć! Pozostawienie niewyleczonych ubytków w zębach mlecznych powoduje przekazywanie zębom stałym bakterii z zainfekowanych mleczaków poprzez ślinę i kontakt podczas wyrzynania się zębów stałych. Musimy pamiętać, że zęby mleczne są dużo słabsze i mniej zmineralizowane niż zęby stałe, stąd łatwiej i szybciej ulegają procesom zapalnym i rozwojowi próchnicy. Rozwiązaniem są częste wizyty u Twojego dentysty
w Stępkowski Dental Studio, by leczyć zęby w jak najwcześniejszym stadium procesu chorobowego.

Lakowanie – to zabieg profilaktyczny polegający na uszczelnieniu bruzd zębów zarówno mlecznych, jak i stałych w celu zabezpieczenia ich przed próchnicą. Bruzdy ze względu na swoją budowę są najbardziej narażone na powstawanie próchnicy, stanowią bowiem miejsca trudno dostępne do doczyszczenia, szczególnie u dzieci. Dlatego pierwszymi zębami stałymi, które należy zabezpieczyć w ten sposób są pierwsze trzonowce, czyli zęby szóste – zęby, które spośród zębów stałych wyrzynają się jako pierwsze, więc najszybciej są narażone na próchnicę. Warunkiem wykonania zabiegu jest oczywiście brak zmian próchnicowych. Lakowanie zębów stałych najlepiej zrobić jak najszybciej po wyrznięciu. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i przyjemny.

Lakierowanie – to jedna z metod fluoryzacji. Jest to zabieg profilaktyczny polegający na pokryciu całej powierzchni zębów preparatem fluorowym. Celem jest zahamowanie próchnicy na powierzchniach gładkich zębów, w szczególności powierzchniach stycznych
i częściach przydziąsłowych oraz remineralizacja miejsc, w których występuje próchnica początkowa. Lakiery fluorowe utwardzają się w jamie ustnej pod wpływem śliny, tworząc cienką warstwę lakieru utrzymującą się przez 1-2 dni, co wydłuża działanie. Taki zabieg wzmacnia tkanki zębów i zwiększa ich odporność na próchnicę. Zabieg lakierowania jest przeprowadzany:

 • 2 razy w roku (co 6 miesięcy) – u dzieci odpornych na próchnicę, z niskim wskaźnikiem próchnicy
 • 4 razy do roku (co 3 miesiące) – u dzieci o podwyższonym ryzyku próchnicy,

Po takim zabiegu nie należy płukać ust, jeść ani pić przez minimum 1 godzinę, a także wyjątkowo wieczorem nie myć zębów, by nie zetrzeć lakieru. Następnego dnia higiena powinna wyglądać jak zwykle.

Drodzy rodzice!

Jak dbać o higienę jamy ustnej dziecka od pierwszych miesięcy życia

 
 • nie oblizuj smoczka ani łyżeczki dziecka – jest to droga przekazywania infekcji (przekazywania bakterii z rodzica na dziecko)
 • dbaj o higienę jamy ustnej niemowlęcia poprzez przemywanie wałów dziąsłowych gazikiem nasączonym rumiankiem lub przegotowaną wodą
 • nie podawaj do snu butelki ze słodkim napojem (próchnica okrężna/butelkowa)
 • pilnuj unikania przez dziecko podjadania między posiłkami oraz picia napojów kwaśnych i gazowanych (obniżają pH w jamie ustnej)
 • pomagaj dziecku przy codziennej higienie jamy ustnej i kontroluj prawidłowe mycie zębów i doczyszczanie miejsc trudno dostępnych do 7 roku życia
 • regularnie przychodź z dzieckiem na wizyty kontrolne co 3-6 m-cy od momentu wyrznięcia pierwszych zębów mlecznych
 • przyprowadź dziecko na leczenie zębów mlecznych jeśli wystąpią ubytki próchnicowe (aby zapobiec przeniesieniu bakterii próchnicowych na wyrzynające się zęby stałe)

 

Jak myć zęby u dziecka

 
 • rozpocznij szczotkowanie zębów dziecka od momentu pojawienia się u niego pierwszych zębów mlecznych
 • delikatnie myj dziecku zęby szczoteczką dziecięcą z miękkimi włóknami używając odpowiedniej ilości pasty z dostosowaną do wieku dziecka dawką fluoru – postępuj tak do ukończenia 7 roku życia dziecka
 • jeśli używasz szczoteczki manualnej, myj dziecku zęby ruchem okrężnym – jest to prawidłowa technika do 11 roku życia, jeśli myjesz zęby szczoteczką elektryczną, umieść główkę szczoteczki tak, by obejmowała powierzchnię zęba i bez ruchów okrężnych przemieszczaj główkę po wszystkich powierzchniach każdego z zębów
 • uważaj, by dziecko nie połykało pasty, a nadmiar wypluwało
 • u nieco starszych dzieci, które zaczynają już okazywać więcej stanowczości, zrób wszystko, by mycie zębów było dla dziecka czynnością przyjemną, na którą czeka: pozwól mu wybrać własną szczoteczkę, spraw, by była to rodzinna rozrywka – dziecko będzie z entuzjazmem czekało na codzienną higienę
 • Wiemy, że dzieci miewają lepsze i gorsze dni. stąd mycie zębów nie zawsze kończy się sukcesem. Pamiętaj jednak, że zawsze niedokładne umycie zębów jest lepsze, niż jego kompletne zaniechanie!